Gotowanie ma kluczowe znaczenie dla naszej diety. Pomaga nam trawić jedzenie bez konieczności przeznaczania na to ogromnych ilości energii. I choć krąży w świecie mit, że wysoka temperatura podczas gotowania zabija wartości odżywcze i witaminy, okazuje się, że surowe warzywa nie zawsze są zdrowsze od ugotowanych.

Dlaczego warto jeść warzywa?

Warzywa są jednym z głównych źródeł witamin w pożywieniu i powinny być nieodłącznym składnikiem każdej diety. Nie tylko są smaczne i urozmaicają posiłek, lecz również dbają o nasze ciało od wewnątrz. Troszczą się o zdrowie kości i mięśni oraz polepszają kondycję układu nerwowego i trawiennego. Korzystnie wpływają również na wygląd skóry i włosów.

Surowe czy gotowane?

Jedzenie surowych warzyw jest dla nas codziennością, rzadziej natomiast decydujemy się na ich gotowanie. A szkoda, ponieważ obróbka termiczna warzyw poprawia przyswajalność większości składników odżywczych! Dotyczy to między innymi marchewek, pomidorów, szpinaku i niektórych rodzajów kapusty. 

Jak gotować warzywa?

Przede wszystkim – krótko. Zbyt długie gotowanie sprawi, że warzywa zaczną pozbywać się minerałów, a tego przecież nie chcemy. Można gotować je w wodzie lub na parze, z czego ten drugi sposób jest bardziej polecany. Warzywa gotowane można jeść w formie sałatki lub podawać je z zupą (wtedy gotują się razem z pozostałymi składnikami).

Surowe czy ugotowane – jedzenie warzyw powinno być numerem jeden w Twojej codziennej diecie. Obróbka termiczna jednak uczyni je zdrowszymi dla organizmu. Dlatego czasem warto zrezygnować z surowej sałatki na rzecz pysznej, cieplutkiej zupy!

Zobacz inne artykuły z kategorii kuchnia