Plamy posłoneczne, blizny po trądzikowe, rozległe brązowe plamy na twarzy… Niezależnie od przyczyny ich powstawania, z pewnością ucieszy Cię wiadomość, że niechciane plamki na skórze można usunąć! Oto 5 zaleceń znanych na całym świecie specjalistów, które Ci w tym pomogą:

1. Utrzymuj skórę nawilżoną, aby przyspieszyć odnowę komórek

– Krem powinien zawierać składniki, które odpowiednio nawilżą skórę i przyspieszą jej regenerację. Dobry produkt będzie zawierał substancje nawilżające, takie jak: gliceryna lub kwas hialuronowy, a może nawet retinol, który przyspieszy odnową komórek – mówi dr Doris Day, adiunkt kliniczny dermatologii w NYU Medical School w Nowym Jorku.

– Te nieaktywne składniki pozwalają aktywnym rozjaśniaczom działać szybciej i skuteczniej. Dobry krem nawilżający może również przywrócić barierę lipidową skóry, pomagając dodatkowo chronić ją przed szkodliwymi promieniami słonecznymi – zauważa dr Day.

2. Nie wyciskaj zaskórników!

Choć wyciskanie uporczywego pryszcza czy zaskórnika lub drapanie ukąszenia komara może być kuszące, przypomnij sobie wieczne upominanie mamy: „Nie wyciskaj!”.

– Drapanie i wyciskanie zmian skórnych tylko zwiększy stan zapalny, który jest odpowiedzialny za występowanie przebarwień skóry – mówi Jeanine Downie, dermatolog i dyrektor Image Dermatology w Montclair (New Jersey).

– Im mocniej będziesz naruszać zmianę, tym gorsze konsekwencje poniesie Twoja skóra. Innymi słowy, jeśli będziesz ingerować w dany wyprysk lub zaskórnik na swojej twarzy, przebarwienia tylko się pogłębią. Pigment znajdujący się w brązowych plamach może z czasem przesunąć się głębiej w skórę – wyjaśnia.

3. Rozważ zastosowanie leku na receptę

Jeśli środki dostępne bez recepty nie pomagają, czas zasięgnąć rady profesjonalistów. Dermatolodzy uważają, że hydrochinon wydawany na receptę (sam lub w połączeniu z innymi rozjaśniaczami) jest złotym środkiem w rozjaśnianiu ciemnych plam, ponieważ spowalnia produkcję pigmentu.

– Jest to nasz ulubiony produkt, ponieważ w przeciwieństwie do wielu składników produktów dostępnych bez recepty, zawsze działa w zakresie eliminacji przebarwień. Leczenie hydrochinonem powinno być ściśle monitorowane przez dermatologa, ponieważ w wysokich stężeniach może powodować wrażliwość na słońce albo wybielać skórę – mówi dr Downie.

4. Zapytaj dermatologa o rozwiązania wykorzystujące zaawansowane technologie

Jeśli miejscowe rozwiązania nie rozwiązują problemu, czas porozmawiać z dermatologiem o bardziej agresywnych sposobach pozbycia się przebarwień, takich jak: peelingi chemiczne, mikrodermabrazja, dermabrazja albo laser lub zabieg świetlny. Uwaga! Jeśli cierpisz na melasmę, lasery i peelingi chemiczne mogą jedynie pogorszyć hiperpigmentację.

5. Pamiętaj o ochronie przeciwsłonecznej

Najskuteczniejszym sposobem zapobiegania przebarwieniom słonecznym jest sumienne stosowanie kremu z filtrem o szerokim spektrum działania i faktorem ochrony przeciwsłonecznej (SPF) 30 lub wyższym. Trzeba stosować go codziennie, nawet w pochmurne lub chłodne dni.

– Promienie UV powodują, że pigment zaczyna pracować na najwyższych obrotach, przez co ciemne plamy stają się jeszcze ciemniejsze Stosuj filtr przeciwsłoneczny codziennie przed wyjściem z domu – mówi dr Doris Day.

Uwaga! SPF odnosi się tylko do ochrony przed krótkofalowymi promieniami UVB. Aby chronić skórę również przed długofalowymi promieniami UVA, stosuj produkty zawierające np. dwutlenek tytanu, tlenek cynku lub avobenzon.

Zobacz inne artykuły z kategorii uroda